Saint ecure https://saintleo.brightspace.com/d2l/le/content/52303/viewContent/16
ID: 3169508 • Letter: S
Question
Saint ecure https://saintleo.brightspace.com/d2l/le/content/52303/viewContent/1609487Niew 11 My Home College Mathematics Score: 0 of 1 pt 11.4.37 33 of 56 (39 complete) A single die is rolled twice. The 36 equally-likely outcomes are shown to the right. Find the probability of getting two numbers(2.1) (2,2) (2,3) (2.4) whose sum is 10 (3,1) (3,2) (3.3) (3,4) (3,5) (3,6) (4,1) (4,2) (4,3) (4,4) (4,5) (4,6) Ell (6.1) (6,2) (6,3) (6,4) (6,5) (6,6) The probability of getting two numbers whose sum is 10 is 55 (Type an integer or a simplified fraction ) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer Clear All All parts showing 20180207.103010 jpg ^ 20180207-102452jpg ^·20180207,10330 eE @@wExplanation / Answer
Sum will be 10, when
E= {(4, 6), (5, 5), (4, 4)}
hence
n(E) =3
n(S) = 6*6 = 36
P(E) =n(E)/n(S)
= 3/36
=1/12
Answer will be 1/12
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.