Be (beryllium) has an atomic mass of 9.0 amu (1 amu = 1.7 middot 10^-27 kg.) It
ID: 3163071 • Letter: B
Question
Be (beryllium) has an atomic mass of 9.0 amu (1 amu = 1.7 middot 10^-27 kg.) It crystallizes in the hexagonal structure shown in 3 with lattice parameters ||a|| = a = ||b|| = b = 0.23 nm ||c|| = c = 0.36 nm and angles alpha = beta = 90 degree, y = 120 degree (c points vertical out of the plane). (A) Express the components of a, b, c in the Cartesian coordinate system xyz. (B) What is the theoretical density (mass per unit volume) of Be in this structure? (C) Optional: Should Be float on water? Cos (phi) = sin (90 degree - phi), sin (30 degree) = 1/2, sin (60 degree) = pi/2 = 0.87. Numerical precision is not important.Explanation / Answer
|a| = |b| = 0.23 nm
b is along y axis
b^ = 0.23 j nm
larger angle between a and b = 120 deg.
-ve y-component = 0.23sin(30) = 0.165 nm
a^ = 0.20 i - 0.165 j
smaller angle between and b = 180-120 = 60 deg
c is along z -axis and makes 90 deg
c^ = 0.36 k nm
volume of the hexagonal =a2*cSin(60) = 0.0165 nm3
there are 2 atoms in a unit cell for Be
mass = 2 *9*1.7e-27 kg = 183.6 e-27 kg
density of Be = 2*183.6 e-27 kg/ (0.0165 nm3) = 1854.5 kg/m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.