The answers for (a)=4.5 microfarads (b)=56.3 microjoules (c)= on the left, u1=u2
ID: 3162917 • Letter: T
Question
The answers for (a)=4.5 microfarads (b)=56.3 microjoules (c)= on the left, u1=u2=9.38 microjoules on the right u3=37.5 microjoulesI have no clue how to arrive at these answers. Someone please help me!
4. Energy Storage in a Capacitor Circuit Consider the capacitor circuit shown in the figure The battery has value V 5 V and all three of the individual capacitors have value C 3 uF. (a) Find the equivalent capacitance of the combination of three capacitors. total potential energy Urot of the capacitors. (c) Find the potential energies of the individual capacitors. (Number the capacitors 1, 2, and 3 and find the individual energies Ui, U2, and U3.)
Explanation / Answer
a] Ceq = equivalent of two capacitors in series + one in parallel
= C/2 +C = 1.5*3 = 4.5 uF
b] Utot = 0.5 CeqV^2 = 0.5*4.5*5^2 = 56.25 uJ
C] U1 = U2 = 0.5*C*V1^2 = 0.5*3*(5/2)^2 = 9.38 uJ
U3 = 0.5 CV^2 = 0.5*3*5^2 = 37.5 uJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.