For a short time a rocket travels up and to the left at a constant speed of v =
ID: 3162825 • Letter: F
Question
For a short time a rocket travels up and to the left at a constant speed of v = 550 m/s along the Ac path y = 600 - 35x^2 m. where x is in m. The origin of polar coordinate system is the same as the origin of the rectangular coordinate system xy. Part A Determine the radial component of velocity of the rocket at the instant when Its transverse coordinate theta = 60 degree. where theta is measured counterclockwise from the x axis. Part B Determine the transverse component of velocity of the rocket at the Instant when its transverse coordinate theta = 60 degree where theta is measured counterclockwise from the x axis.Explanation / Answer
Here ,
v = 550 m/s
theta = 60 degree
for the radial component of velocity
radial component of velocity = v * sin(theta)
radial component of velocity = 550 * sin(60 degree)
radial component of velocity = 476.6 m/s
b)
for the transverse component of velocity
transverse component of velocity = v * cos(theta)
transverse component of velocity = 550 * cos(60)
transverse component of velocity = 275 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.