Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three vectors are shown in Figure. Their magnitudes are given in arbitrary units

ID: 3162641 • Letter: T

Question

Three vectors are shown in Figure. Their magnitudes are given in arbitrary units. Determine the sum of the three vectors. Give the resultant in terms magnitude and angle with x axis. A projectile is shot from the edge of a cliff 115 m above ground level with an initial speed of 65.0 m/s at an angle of 30.0 degree with the horizontal. Determine the time taken by the projectile to hit the ground level. Determine the distance X from the base of the vertical cliff to the point the projectile hit the ground.

Explanation / Answer

We will neglect air resistance.
The initial vertical velocity is 65sin30 = 37.28 m/s
as velocity is acceleration by time and the vertical acceleration is g = 9.81 m/s/s
the time to peak point is found by
V = at
37.28 = 9.81t
t = 37.28 / 9.81 = 3.8 seconds

the height reached above the launch point is at 3.8 seconds
h = 1/2at^2
h = 1/2 (9.81)(3.8^2)
ANS f) h = 70.84 m

so the total drop from apex is 115 + 70.84 = 185.84 m
again using h = 1/2at^2 only this time to solve for t
185.84 = 1/2(9.81)t^2
t^2 = 37.89
t = 6.16 seconds
ANS a) total time in flight 6.16 + 3.8 = 9.96 seconds

the horizontal initial velocity never changes from 65cos35 = 53.24 m/s

ANS b) the horizontal distance is 53.24(9.96) = 530 m

the total straight line distance from the cliff top launch point is (530^2 + 115^2)^0.5 = 542.4 m


the vertical velocity component at landing will be
9.81(6.16) = 97.7 m/s


Taking 30 instead of 35, working on it

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote