A 89 gram block of copper (one mole has a mass of 63.5 grams) at a temperature o
ID: 3161091 • Letter: A
Question
A 89 gram block of copper (one mole has a mass of 63.5 grams) at a temperature of 40 degree C is put in contact with a 71 gram block of aluminium (molar mass 27 grams) at a temperature of 11 degree C. The blocks are inside an insulated enclosure, with little contact with the walls. At these temperature the high-temperature limit is valid for the speed heat capacity. Calculate the final temperature of the two block. Do not look up the specific heat capacities of aluminum and copper, you should be able to figure them out on your own. T_t = degree CExplanation / Answer
here,
specific heat capacity of copper , Cc = 385 J/kg C
specific heat capacity of alumunium , Ca = 902 J/kkg C
mass of copper , Mc = 0.089 kg
mass of alumunium , Ma = 0.071 kg
let the final temprature be Tf
heat lost by copper = heat gained by alumunium
Mc * Cc * ( 40 - Tf) = Ma * Ca * ( Tf - 11)
0.089 * 385 * ( 40 - Tf) = 0.071 * 902 * (Tf - 11)
solving for Tf
Tf = 21.1 degree
the final temprature is 21.1 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.