A) 633.8 N/C B) 138.3 N/C C) 261.2 N/C D) 13.4 N/C A) 633.8 N/C B) 138.3 N/C C)
ID: 3161064 • Letter: A
Question
A) 633.8 N/C B) 138.3 N/C C) 261.2 N/C D) 13.4 N/C A) 633.8 N/C B) 138.3 N/C C) 261.2 N/C D) 13.4 N/CWhat direction (angle) does the electric field at point P make with the positive x-axis from a counter clockwise perspective? Question 2 options: A) 357.6 B) 177.6 C) 16.4 D) 2.4 What direction (angle) does the electric field at point P make with the positive x-axis from a counter clockwise perspective? What direction (angle) does the electric field at point P make with the positive x-axis from a counter clockwise perspective? A) 357.6 B) 177.6 C) 16.4 D) 2.4 A) 357.6 B) 177.6 C) 16.4 D) 2.4 What is the magnitude of the total electric field at point X (assume X is centred between charge 2 and charge 4)? Question 3 options: A) 38.8 N/C B) 16.8 N/C C) 42.1 N/C D) 52.6 N/C What is the magnitude of the total electric field at point X (assume X is centred between charge 2 and charge 4)? What is the magnitude of the total electric field at point X (assume X is centred between charge 2 and charge 4)? A) 38.8 N/C B) 16.8 N/C C) 42.1 N/C D) 52.6 N/C A) 38.8 N/C B) 16.8 N/C C) 42.1 N/C D) 52.6 N/C
What direction (angle) does the electric field at point X make with the positive x-axis from a counter clockwise perspective? Question 4 options: A) 90 degrees B) 0 degrees C) 180 degrees D) 270 degrees What direction (angle) does the electric field at point X make with the positive x-axis from a counter clockwise perspective? What direction (angle) does the electric field at point X make with the positive x-axis from a counter clockwise perspective? A) 90 degrees B) 0 degrees C) 180 degrees D) 270 degrees A) 90 degrees B) 0 degrees C) 180 degrees D) 270 degrees A) 633.8 N/C B) 138.3 N/C C) 261.2 N/C D) 13.4 N/C q1 q3 8.2 x 10 19 c q2 7.2 X 10 19 c r 10 Hum. q1 r/2 q4 q2 q3
Explanation / Answer
a)
Electric field at P due to q1, E1 = k*q1/(r/2)^2 i
= 9*10^9*8.2*10^-19/(5*10^-6)^2 i
= 295.2 i
Similarly due to q2, E2 = -k*q2/(3r/2)^2 i
= -9*10^9*7.2*10^-19/(15*10^-6)^2 i
= -28.8 i
Similarly due to q3, E3 = k*q3/(5r/2) i
= 9*10^9*8.2*10^-19/(25*10^-6)^2 i
= 11.8 i
and E4 = k*q4/(r^2 + (3r/2)^2) *(-3r/2 / sqrt(r^2 +(3r/2)^2) i - r/ / sqrt(r^2 +(3r/2)^2) j )
=( 9*10^9*(7.2*10^-19))/((10^2 + 15^2)*10^-12) ) *(-3/sqrt(13) i - 2/sqrt(13)) j )
= 5.52*(-3 i - 2j)
So, Enet = E1 + E2 + E3 + E4
= 295.2 i - 28.8 i + 11.8 i + (5.52*(-3i - 2j))
= 261.6 i - 11.04 j
So, magnitude of total electric field = sqrt(261.6^2 + 11.04^2) = 261.8 N/C <--- option C
b)
angle = atan(-11.05/261.6) = -2.42 deg <---- option D
c)
Magnitude of electric field = 2*(k*q1/(r^2 + r^2/4))*sin(26.6)
= 2*(9*10^9*(8.2*10^-19)/((10^2 + 5^2)*10^-12))*sin(26.6 deg)
= 52.9 N/C <---- option D
d)
direction is 90 deg <--- option A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.