Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Fedex truck is travelling around a circular rotary which has a radius of 100 m.

ID: 3161062 • Letter: F

Question

Fedex truck is travelling around a circular rotary which has a radius of 100 m. at a certain instant of time, the truck is travelling at a speed of 7.00 m/s and the truck is slowing down at a rate of 1.00 m/s^2. Which of the following diagrams shows the approximate direction of the truck's [overall] acceleration? The centripetal acceleration of the truck has a magnitude of 1.70 m/s^2. 9.80 m/s^2. 1.49 m/s^2. 0.490 m/s^2. 1.00 m/s^2. The overall acceleration of the truck has a magnitude of 1.22 m/s^2. 1.11 m/s^2. 9.80 m/s^2. 1.49 m/s^2. 0.490 m/s^2. A student rides her bicycle at a constant speed of 6.00 m/s around a circular rotary which has a radius of 100 m. True or False: The bicycle's velocity is constant? True. False. The tangential acceleration of the bicycle has a magnitude of 0.36 m/s^2. 2.78 m/s^2. zero. 0.600 m/s^2. 9080 m/s^2. The centripetal acceleration of the bicycle has a magnitude of 0.600 m/s^2. 9.80 m/s^2. zero. 0.360 m/s^2. 2.78 m/s^2. Which of the following diagrams shows the approximate direction of the bicycle's (overall) acceleration? The bicycle is not accelerating, and zero acceleration has no direction.

Explanation / Answer

8) e)

You have correctly ticked the answer.. So, the explanation is not needed i suppose

9) d

centripetal acceleration , ac = v^2/R = 7^2/100 = 0.49 m/s2

10) b)

tangential acceleration, at = 1 m/s2

So, overall acceleration , a = sqrt(ac^2 + at^2)

= sqrt(0.49^2 + 1^2)

= 1.11 m/s2

11) b) FALSE

Its speed is constant but velocity is not. It is due to continuous change of direction

12) c) zero

tangential acceleration , at = 0 <---- as the body is not speeding up

13) d

centripetal acceleration, ac = v^2/R = 6^2/100 = 0.36 m/s2

14) a)

centripetal aceleration = 0.36 m/s2 <--- directed towards the radius

tangential acceleration = 0

So, total acceleration = 0.36 m/s2 <--- towards radius