An accounting professor is notorious for being stingy in giving out good letter
ID: 3160669 • Letter: A
Question
An accounting professor is notorious for being stingy in giving out good letter grades. In a large section of 240 students in the fall semester, she gave out only 3% As, 18% Bs, 34% Cs, and 45% Ds and Fs. Assuming that this was a representative class, compute a 99% confidence interval of the probability of getting at least a B from this professor. Use Table 1. (Round intermediate calculations to 4 decimal places, "z" value to 2 decimal places, and final answers to 3 decimal places.) Confidence intervalExplanation / Answer
Answer to the question)
At leats a B implies either it can be B or A
Total percent of B and A = 3% and 18% = 21% ~ 0.21
Thus p = 0.21
n = 240
.
We need to find the 99% confidence intevral
Z value for 99% confidence interval is 2.58
.
Formula of Confidence interval is:
p - z*SE , p + z*SE
.
p = 0.21
z = 2.58
SE = sqrt(p*(1-p)/n)
SE = sqrt(0.21*0.79/240)
SE = sqrt(0.00069125)
SE = 0.02629
.
On plugging the values we get :
0.21 -2.58 *0.02629 , 0.21 +2.58*0.02629
0.1422 , 0.2778
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.