Use the sample data and confidence level to construct the confidence interval es
ID: 3160599 • Letter: U
Question
Use the sample data and confidence level to construct the confidence interval estimate of the population proportion p. n = 500. x = 200. 90% confidence Use the given data to find the minimum sample size required to estimate a population proportion of percentage. Margin of error two percentage points; confidence level 90% from a prior study p is estimated by the decimal equivalent of 54% Use the given margin of error, confidence level, and population standard deviation, sigma to find the minimum sample size required to estimate an unknown population mean mu. Margin of error: 1.1 inches, confidence level: 95%, sigma = 2.5 inches A confidence level of 95% requires a minimum sample size of (Round up to the nearest integer.)Explanation / Answer
2.
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.4
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.021908902
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.05
Thus, z(alpha/2) = 1.644853627
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.036036937
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.363963063
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.436036937
Thus, the confidence interval is
( 0.363963063 , 0.436036937 ) [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.