A large scale company claims that the average salary paid for their employees is
ID: 3160563 • Letter: A
Question
A large scale company claims that the average salary paid for their employees is $50,000. A sample of 50 employees is surveyed and the details of their salaries are recorded. The sample mean of salaries is obtained as $44,025. Previous records show that the standard deviation of salary as $5000. At 10% level of significance do we have sufficient evidence to say that the average salary is less than the claim?
Null Hypothesis: vs. Alternative Hypothesis
What tail test is this? (write only left, right, or two)
c) Find the Critical value (Table value): (it is recommended that you draw the appropriate distribution and illustrate the critical value, give answer to two decimal places)
d) Compute the test statistic: (give answer to four decimal places)
e) Obtain the p-value: (give answer to four decimal places)
f) Conclusion: (write only reject or fail to reject in all lower case)
h) Using (p, a, z, c) to represent (p-value, alpha, test statistic, critical value) respectively write the statements that support your conclusion for each method: (answers should be inequalities) In other words what are the decision rules that support your conclusion?
P-value method:
Critical value method
Explanation / Answer
a)
As given,
n = 50
Xbar = 44025
alpha = 0.1
sigma = 5000 [ANSWER]
*****************************
b)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u >= 50000
Ha: u < 50000
As we can see, this is a left tailed test. [ANSWER]
********************************
c)
Thus, getting the critical z, as alpha = 0.1 ,
alpha = 0.1
Hence,
zcrit = -1.28 [ANSWER]
*******************************
d)
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 44025
uo = hypothesized mean = 50000
n = sample size = 50
s = standard deviation = 5000
Thus, z = (X - uo) * sqrt(n) / s = -8.449926035 [ANSWER]
*****************************
f)
As z < -1.28, we reject Ho. [ANSWER]
************************
g)
There is significant evidence that the true mean salary in the company is less than $50000.
*******************************
h)
P value method: As P < alpha, we reject Ho. There is significant evidence that the true mean salary in the company is less than $50000.
Critical value method: As z < -1.28, we reject Ho. There is significant evidence that the true mean salary in the company is less than $50000.
*************************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.