An instructor heard from other instructors that freshmen this year are very dili
ID: 3159690 • Letter: A
Question
An instructor heard from other instructors that freshmen this year are very diligent. She wants to test whether or not this group of students spends a different number of hours reviewing their lessons than average students. She knows from previous research that the population of college students generally spends an average of 3.5 hours reviewing the materials they have learned each week. Then she randomly selects 9 freshmen and asks them how many hours they spend reviewing their lesson each week.The scores for the 9 students are: 4, 5, 6, 8, 5, 7, 3, 4 and 3. What is the 95% CI?
Explanation / Answer
4 5 95% confidence interval 6 alpha / 2= 0.025 8 df= 8 5 t = 2.306 7 I: 3.5 +/- 2.306 * 1.73 / srqt 9 3 3.5 +/- 1.33 4 2.17Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.