QUESTION 1 A computer firm offers rebates on their products. 30% of the customer
ID: 3159459 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
A computer firm offers rebates on their products. 30% of the customers bought products priced under $300. Of the customers who bought products priced below $300, 40% of customers file for their rebate. Finally, 40% of the customers who bought ANY produce filed for a rebate. What is the probability that a customer chosen at random bought a product priced under $300 and filed for a rebate? (please round your answer to 2 decimal places)
QUESTION 2
The customer service department of a local utility company claims that 80% complaints are resolved to the customer's satisfaction. In a random sample of 11 customers with complaints what is the probability that exactly 8 had their complaints resolved to their satisfaction? (please round your answer to 4 decimal places)
Explanation / Answer
1.
Let
B = below 300
R = filed for rebate
Hence,
P(B) = 0.30
P(R|B) = 0.40
Thusm
P(B n R) = P(B) P(R|B) = 0.30*0.40 = 0.12 [ANSWER]
*******************************
2.
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 11
p = the probability of a success = 0.8
x = the number of successes = 8
Thus, the probability is
P ( 8 ) = 0.221459251 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.