Suppose a researcher is interested in estimating the true percentage of individu
ID: 3159454 • Letter: S
Question
Suppose a researcher is interested in estimating the true percentage of individuals who do not pay taxes on time. If the researcher is interested in a margin of error of at most 3%, what is the sample size required in order to get that margin of error with 95% confidence if there is evidence that historically the percentage of people who do not pay taxes on time is 37%| How does the estimate change if we are unable to give an initial estimate for the percentage of individuals? What is the new sample size required?Explanation / Answer
2.
a)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
E = 0.03
p = 0.37
Thus,
n = 994.9378346
Rounding up,
n = 995 [ANSWER]
**************************************
b)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.025
As there is no previous estimate for p, we set p = 0.5.
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
E = 0.03
p = 0.5
Thus,
n = 1067.071895
Rounding up,
n = 1068 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.