Based oil interviews with 96 SARS patients, researchers found that the mean incu
ID: 3159081 • Letter: B
Question
Based oil interviews with 96 SARS patients, researchers found that the mean incubation period was 5 6 days, with a standard deviation of 14.5 day. Based on this information, construct a 95% confidence interval for the mean incubation period of the SAKS virus Interpret the interval The lower bound is days. (Round to two decimal places as needed) The upper bound is days. (Round to two decimal places as needed) Interpret the interval Choose the correct answer below. There is a 95% probability that the mean incubation period lies between the lower and upper bounds of the interval There is 95% confidence that the mean incubation period is greater than the upper bound of the interval There is 95% confidence that the mean incubation period lies between the lower and upper bounds of the interval There is 95% confidence that the mean incubation period is less than the lower bound of the intervalExplanation / Answer
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 5.6
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 1.985251004
s = sample standard deviation = 14.5
n = sample size = 96
df = n - 1 = 95
Thus,
Margin of Error E = 2.937973065
Lower bound = 2.662026935
Upper bound = 8.537973065
Thus, the confidence interval is
( 2.662026935 , 8.537973065 ) [ANSWER]
****************************************
Hence,
OPTION C: There is 95% confidence that the mean incubation time lies between the lower and upper bounds of the interval. [ANSWER]
*************************************
Hi! If you use z distribution because n = 96 is large enough, this is the alternative solution:
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 5.6
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.959963985
s = sample standard deviation = 14.5
n = sample size = 96
Thus,
Margin of Error E = 2.900550804
Lower bound = 2.699449196
Upper bound = 8.500550804
Thus, the confidence interval is
( 2.699449196 , 8.500550804 ) [ALTERNATIVE ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.