Some experts believe that 17% of all freshwater fish in a country have such high
ID: 3158325 • Letter: S
Question
Some experts believe that 17% of all freshwater fish in a country have such high levels of mercury that they are dangerous to eat. Suppose a fish market has 200 fish tested, and 27 of them have dangerous levels of mercury. Test the hypothesis that this sample is not from a population with 17% dangerous fish, assuming that this is a random sample. Use a significance level of 0.05. Comment on your conclusion. State the null and alternative hypotheses. H_0: p = 0.17 H_1: p notequalto 0.17 H_0: p notequalto 0.17 H_a: p = 0.17 H_0: p > 0.17 H_a: p 0.17 Determine the z-test statistic. (Round to two decimal places as needed.) Find the p-value. Choose the correct conclusion. Do not reject H_0. The population proportion is significantly different from 0.17.Explanation / Answer
Test statistic. The test statistic is a z-score (z) defined by the following equation.
z = (p - P) /
Where = sqrt[ P * ( 1 - P ) / n ]
first we calculate the value of ,
= sqrt [(0.17 * 0.83) / 200] = sqrt(0.00071) = 0.026
z = (p - P) / = (.135 - .17)/0.026 = -1.346 =-1.35 rounded to two decimal
The test statistic Z = -1.35
put the function in excel =normsdist(-1.35) and enter you will get p-value 0.089
Since the P-value (0.089) is greater than the significance level (0.05), we cannot reject the null hypothesis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.