The aptitude test scores of applicants to a university graduate program are norm
ID: 3157451 • Letter: T
Question
The aptitude test scores of applicants to a university graduate program are normally distributed with mean 500 and standard deviation 60. a) Applicants need a test score higher than 530 to be admitted into the graduate program. What proportion of applications qualify? b) If the university wishes to set the cutoff score for graduate admission so that only the top 10% of applicants qualify for admission, what is the required cutoff score? c) What percentage of applicants have test scores within two standard deviations of the mean?Explanation / Answer
a) P(X>530)=1-P(X<50)=1-NORM.DIST(530,500,60,TRUE)=1-0.6915=0.3085.
b) NORM.INV(0.1,500,60)=423.1069
c) using the probability rule, 95% of the scores fall within two sds from the mean.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.