6.5.011. Help me with question b part 2 please. Let x be a random variable that
ID: 3157171 • Letter: 6
Question
6.5.011. Help me with question b part 2 please. Let x be a random variable that represents white blood cell count per cubic milliliter of whole blood. Assume that x has a distribution that is approximately normal, with mean = 8150 and estimated standard deviation = 2900. A test result ofx < 3500 is an indication of leukopenia. This indicates bone marrow depression that may be the result of a viral infection.
(a) What is the probability that, on a single test, x is less than 3500? (Round your answer to four decimal places.)
Correct answer:0.0544
(b part 1) Suppose a doctor uses the average x for two tests taken about a week apart. What can we say about the probability distribution of x?
Correct answer: The probability distribution of x is approximately normal with x = 8150 and x = 2050.61.
b part 2) What is the probability of x < 3500? (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
part 2 b )
P( x < 3500 )
P( z < 3500 - 8150 / 2050.61 )
p( z < -2.27 ) = 0.0116
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.