The following results were obtained from tests carried out on 11 bricks manufact
ID: 3156711 • Letter: T
Question
The following results were obtained from tests carried out on 11 bricks manufactured by Obelisk Works using a new process. The random variable X = Y - 5550.0 where Y represents the compressive strength of the bricks in psi: sigma X = 550.0; sigma ZX^2 = 152,940.0 Use the information given above to find the 99% confidence limits of (i) the true mean and (ii) the true standard deviation of the probability distribution of Y. Assume that Y is a normally distributed random variable. Test the hypothesis that the true mean of the probability distribution of Y is not significantly different from 5,620.0psi. Let alpha = 0.05. Test the hypothesis that the true standard deviation of the probability distribution of Y is not significantly different from 100 psi. Let alpha = 0.05.Explanation / Answer
Here Mean of X i.e X' = 550/11 = 50 and Var (X) = E(X2 ) - (E(X)) = 152940/11 - (50)2 = 11403.64
So, Standdard Deviation = 106.7878
Now X = Y -5550
So, Y = X + 5550
Mean of Y = Y' = X' + 5550 = 50 +5550 = 6000
Var ( Y) = Var (X + 5550) = Var (X) = 106.7878
If Y is normally distributed, then 99% confidence Intervalis given by Y' - 2.58 SE(Y') Y' + 2.58 SE(Y')
Lower Limit = Y' - 2.59 SD(Y')/n = 6000- 2.58*106.7878/11 = 6000-2.58*32.19774 = 5916.93
Upper Limit = Y' + 2.59 SD(Y')/n = 6000+ 2.58*106.7878/11 = 6000+2.58*32.19774 = 6083.07
(b) Z = x' - X; //n = I5620-6000/106.7878/11I = 11.8021
The value of Z for 5% level of significance is 1.96. Here the value is 11.8021. It is significently different.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.