An article gave the following summary information for fracture strengths (MPa) o
ID: 3156128 • Letter: A
Question
An article gave the following summary information for fracture strengths (MPa) of n = 144 ceramic bars fired in a particular kiln: x = 61.35, s = 3.36. (a) Calculate a (two-sided) confidence interval for true average fracture strength using a confidence level of 95%. (Round your answers to two decimal places.) Does it appear that true average fracture strength has been precisely estimated? (b) Suppose the investigators had believed a priori that the population standard deviation was about 8 MPa. Based on this supposition, how large a sample would have been required to estimate mu to within 0.5 MPa with 95% confidence?Explanation / Answer
b)
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
s = sample standard deviation = 8
E = margin of error = 0.5
Thus,
n = 983.4134581
Rounding up,
n = 984 [ANSWER]
**********************
Hi! I think you just rounded down. Note that we should always round up when getting the sample size. [Like, 12.1 --> 13, that is.] Thanks!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.