Hi, Could you please help me with this question? -The collage boards, whic sre a
ID: 3155948 • Letter: H
Question
Hi,
Could you please help me with this question?
-The collage boards, whic sre administered each year to many thousands of highschool students, are scored so as to yield a mean of 500 and a standart deviation of 100. These scores are close to being normal distributed. An exclusive club wishes to invite in the top 10% on the collage boards to join.
a) What score is required to be invited to join the club?
b) what score seperates the top 60% of the poulation from the bottom 40% ? What do we call this value?
Thanks in advance!
Explanation / Answer
a)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 1 - 0.10 = 0.9
Then, using table or technology,
z = 1.281551566
As x = u + z * s,
where
u = mean = 500
z = the critical z score = 1.281551566
s = standard deviation = 100
Then
x = critical value = 628.1551566 [ANSWER]
***************************************
b)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.4
Then, using table or technology,
z = -0.253347103
As x = u + z * s,
where
u = mean = 500
z = the critical z score = -0.253347103
s = standard deviation = 100
Then
x = critical value = 474.6652897 [ANSWER]
[We call this the 40th percentile.]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.