To study p, the proportion of parts on hand that have type A seals, a random sam
ID: 3155656 • Letter: T
Question
To study p, the proportion of parts on hand that have type A seals, a random sample of n=50 parts on hand are selected and 31 of them have type A seals.
(a) Give the value of an unbiased estimate of p.
(b) Is n large enough to use the large sample confidence interval for p? Whatever your answer, compute the large sample 98% confidence interval for p.
(c) Using the preliminary estimate given here, how large must n be so that and p do not differ by more than .03 units with 99% confidence.
(d) If one did not have a preliminary estimate of p, how large must n be so that and p do not differ by more than .03 units with 99% confidence.
(e) State the hypotheses used to test if more than half of the parts on hand have type A seals. With = 0.05, what is the conclusion for this test? State your conclusion in the terminology of this example; not just reject some hypothesis or do not reject a hypothesis.
(f) What is the p-value for the test in part (e)?
Explanation / Answer
a)
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 31/50 = 0.62 [ANSWER]
*************************
b)
yes, as the number of successes (31) and the number of failures (50-31) are both greater than 15. [ANSWER]
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.068644009
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.01
Thus, z(alpha/2) = 2.326347874
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.159689845
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.460310155
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.779689845
Thus, the confidence interval is
( 0.460310155 , 0.779689845 ) [ANSWER]
*****************************
c)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.005
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.575829304
Also,
E = 0.03
p = 0.62
Thus,
n = 1736.868488
Rounding up,
n = 1737 [ANSWER]
***********************
d)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.005
As there is no previous estimate for p, we set p = 0.5.
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.575829304
Also,
E = 0.03
p = 0.5
Thus,
n = 1843.026834
Rounding up,
n = 1844 [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.