2. You are interested in comparing scores on the GRE-Psychology exam (GRE-P) of
ID: 3155590 • Letter: 2
Question
2. You are interested in comparing scores on the GRE-Psychology exam (GRE-P) of Psychology majors at a college with the population mean for all students who took the GRE-P last year nationwide. First assume that we don’t know the actual population mean for all students who took the exam nationwide but we want to create a 95% confidence interval for an estimate of the population mean. Now, assume that we have a sample of 97 Psychology students at a college who took the test and had a mean GRE-P score of 159.2. Also, assume that you know the standard error (x) = 1.50.
Find the 95% confidence interval for the population mean.
Explanation / Answer
Note that
Lower Bound = X - z(alpha/2) * se
Upper Bound = X + z(alpha/2) * se
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
Thus,
X = sample mean = 159.2
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.959963985
se = standard error = 1.5
Thus,
Lower bound = 156.260054
Upper bound = 162.139946
Thus, the confidence interval is
( 156.260054 , 162.139946 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.