This exercise uses the normal probability density function and requires the use
ID: 3155383 • Letter: T
Question
This exercise uses the normal probability density function and requires the use of either technology or a table of values of the standard normal distribution. The cash operating expenses of the regional phone companies during the first half of 1994 were distributed about a mean of $29.79 per access line per month, with a standard deviation of $2.35. Company A's operating expenses were $28.00 per access line per month. Assuming a normal distribution of operating expenses, estimate the percentage of regional phone companies whose operating expenses were closer to the mean than the operating expenses of Company A were to the mean. (Round your answer to two decimal places.)
Explanation / Answer
Solution:
We are given
Population mean = 29.79
Population standard deviation = 2.35
Sample mean = 28
We have to find P(X<28)
The z score formula is given as below:
Z = (sample mean – population mean) / population standard deviation
Z = (28 – 29.79) / 2.35
Z = -0.7617
P(Z<-0.7617) = 0.223119 by using z-table or excel
P(X<28) = P(Z<-0.7617) = 0.223119
Required percentage = 22.31%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.