The branch manager of a pet supply store wants to study characteristics of custo
ID: 3154714 • Letter: T
Question
The branch manager of a pet supply store wants to study characteristics of customers of his store. In particular, he decides to focus on two variables: the amount of money spent by customers and whether the customers own only one cat. 7. (5 points) If he wants to have 95% confidence of estimating the true population mean amount spent in his store within ± $1.50 and the standard deviation is assumed to be $10, what sample size is needed? Show your calculations 8. (5 points) If he wants to have 90% confidence of estimating the population proportion of customers who own only a cat to within ± 0.045, what sample size is needed? Show your calculations
Explanation / Answer
7. For 95% CI critical value is 1.96
n=1.962*sd2/E2=3.84*100/2.25=170.73=171
8. For proportion
Conservative Method
n=z2*1/2.1/2/E2
This formula can be obtained from part (a) using the fact that:
For 0 p 1, p (1 - p) achieves its largest value at
For 90% CI critical value is 1.645
n=1.6452*0.5*0.5/0.0452=334
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.