Have someone can help me to figure out this Math question? A manufacturer of nic
ID: 3154139 • Letter: H
Question
Have someone can help me to figure out this Math question?
A manufacturer of nickel-hydrogen batteries randomly selects 100 nickel plates for test cells, cycles them a specified number of times and determines that 14 of the plates have blistered. Does this data provide compelling evidence for concluding that more than 10% of all plates blister under such circumstances? Use alpha = 0.10. A. State the null and alterative hypotheses. Calculate the test statistic. Find the rejection region. Give a p-value corresponding to the test. Make a conclusion and interpret.Explanation / Answer
2.
a)
Formulating the null and alternatuve hypotheses,
Ho: p <= 0.1
Ha: p > 0.1 [ANSWER]
************************
b)
As we see, the hypothesized po = 0.1
Getting the point estimate of p, p^,
p^ = x / n = 0.14
Getting the standard error of p^, sp,
sp = sqrt[po (1 - po)/n] = 0.03
Getting the z statistic,
z = (p^ - po)/sp = 1.333333333 [ANSWER, TEST STATISTIC]
***********************
c)
As this is a 0.1 level, right tailed test, then
Reject Ho when z > 1.28. [ANSWER]
*********************
d)
As this is a 1 tailed test, then, getting the p value,
pvalue = 0.09121122 [ANSWER, P VALUE]
***************************
e)
As P < 0.1, we REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Hence, there is significant evidence at 0.10 level that the true proportion of blistered plates is greater than 10%. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.