A bank manager wants to know the mean amount of mortagage paid per month by home
ID: 3153729 • Letter: A
Question
A bank manager wants to know the mean amount of mortagage paid per month by homeowners in an area. A random sample of 120 homeowners selected from this area showed that they pay an average of $1575 per month for their mortgages. The population standard deviation of such mortgages is $215. a. Find a 97% confidence interval the mean amount of mortgage paid per month by all homewners in this area. b. Suppose the confidence interval obtained in part a is too wide. How can uic this interval be reduced? Discuss possible alternatives. Which alternative is best.Explanation / Answer
Here we have to find 97% confidence interval for mean amount of mortage paid pper month by all homeowners in this area.
97% confidence interval for mean is,
Xbar - E < mu < Xbar + E
Here we use Z-interval because population standard deviation is given.
This confidence interval we can find by using TI-83 calculator.
Given values are :
Xbar = $ 1575
sigma = $215
n = 120
C-level = 97% = 0.97
steps :
STAT --> 7:ZInterval --> ENTER --> HIghlight on Stats --> ENTER --> Input sigma, Xbar,n and C-level --> Calculate --> ENTER
Output is :
97% confidence interval for mean is (1532.4, 1617.6).
Conclusion: We are 97% confident that the population mean is lies between 1532.4 and 1617.6.
We have to decrease confidence level so that the confidence interval is narrower.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.