Suppose the time it takes college students to complete their degree follows a No
ID: 3153502 • Letter: S
Question
Suppose the time it takes college students to complete their degree follows a Normal distribution, with mean and standard deviation = 1.2 years. Based on random sample of college students, you construct a 95% confidence interval for and find it to be 1.15 ± 0.08. Which statement is TRUE?
A test of the hypotheses H0: = 1.2, Ha: 1.2 would be rejected at the 0.05 level.
A test of the hypotheses H0: = 1.1, Ha: 1.1 would be rejected at the 0.05 level.
All of the above
A test of the hypotheses H0: = 0, Ha: 0 would be rejected at the 0.05 level.
Explanation / Answer
At 99% C.I = 1.15 ± 0.08
= [1.07, 1.23]
[ANSWER]
A test of the hypotheses H0: = 0, Ha: 0 would be rejected at the 0.05 leve
Since the value = 1.2, = 1.1 lies in the interal received, = 0 lies outside
interval and it is rejected here
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.