Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The percentage for bacterial infection fatalities in local hospitals for each U.

ID: 3153376 • Letter: T

Question

The percentage for bacterial infection fatalities in local hospitals for each U.S. state was approximately normally distributed with a mean=56.9%andstdev=6.8%(total fatalities-26173 in 1997.) In 2011, there were 10,076 fatalitie which is less than 40% of 1997 total with a mean fatalty rate due to bacterial infection in all states=30.8%andstdev=5.1%. There is an assumption of normal distribution of fatalities in all states.

1. What number fo states in 2011 would you expect to have more than 50% of their traffice fatalities from bacterial infections? Draw a picture to supplement your answer.

2. How does your answer to 1. compare to the number of states in 1997 expected to have more than 50% of fatalities due to bacterial infection? (estimate this for 1997 and compare. Decide whether you need to use the 5 step hypothesis testing or not.

Explanation / Answer

p be the percentage of fatalties in bacterial infection.

In 2011, p follows normal with mean = 30.8% = 0.308 and standard deviation = 5.1% = 0.051

So Probability that percentage fatalties is greater than 50% = P(p> 0.5)

= P( (p-0.308)/0.051 > (0.5-0.308)/0.051)

= P(Z > 0.192/0.051)

= 1-P(Z<=3.7647) where Z follows N(0,1)

= 1- NORMDIST(3.7647,0,1,TRUE)

= 0.00008

So the number of states in 2011 where one should expect more than 50% fatalties = number of states * above probability

= 50*0.00008= 0.0042 = 0 (approximately)

Similarly the required probability in 1997

P(p> 0.5) , note that in 1997 p follows normal with mean = 56.9% =0.569 and standard deviation = 0.068

= P( (p-0.569)/0.068 > (0.5-0.569)/0.068)

= P(Z > -0.069/0.068)

= 1-P(Z<= -1.0147) where Z follows N(0,1)

=P(Z<=1.0147)

= NORMDIST(1.0147,0,1,TRUE)

= 0.1551

So the number of states in 1997 where one should expect more than 50% fatalties = number of states * above probability

= 50*0.1551= 7.76 = 8 (approximately)

So in 2011 the number of states in which number of fatalties due to bacterial infection are more than 50% is reduced to 0 from 8. Which is a quite reasonable achievement to control bacterial infection

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote