A random sample of 9 observations from one population revealed a sample mean of
ID: 3153075 • Letter: A
Question
A random sample of 9 observations from one population revealed a sample mean of 25 and a sample standard deviation of 4.0. A random sample of 4 observations from another population revealed a sample mean of 29 and a sample standard deviation of 4.6.
State the decision rule. (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answer to 3 decimal places.)
Compute the test statistic. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answer to 3 decimal places.)
.
he null and alternate hypotheses are: H0 : 1 = 2 H1 : 1 2A random sample of 9 observations from one population revealed a sample mean of 25 and a sample standard deviation of 4.0. A random sample of 4 observations from another population revealed a sample mean of 29 and a sample standard deviation of 4.6.
Explanation / Answer
a)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u1 - u2 = 0
Ha: u1 - u2 =/ 0
At level of significance = 0.01
As we can see, this is a two tailed test.
Getting the critical value using table/technology,
df = n1 + n2 - 2 = 11
Thus,
tcrit = +/- 3.105806516
Hence,
The decision rule is to reject H0 if t < -3.106 or t > 3.106. [ANSWER]
*****************************
b)
Calculating the means of each group,
X1 = 25
X2 = 29
Calculating the standard deviations of each group,
s1 = 4
s2 = 4.6
Thus, the pooled standard deviation is given by
S = sqrt[((n1 - 1)s1^2 + (n2 - 1)(s2^2))/(n1 + n2 - 2)]
As n1 = 9 , n2 = 4
Then
S = 4.172202383
Hence,
S^2 = 17.40727272 [ANSWER, POOLED POPULATION VARIANCE]
**********************************
c)
Thus, the standard error of the difference is
Sd = S sqrt (1/n1 + 1/n2) = 2.507181604
As ud = the hypothesized difference between means = 0 , then
t = [X1 - X2 - ud]/Sd = -1.595416939 [ANSWER, TEST STATISTIC]
****************************
d)
As |t| < 3.106, we FAIL TO REJECT HO. [ANSWER]
*************************
e)
Getting the p value using technology, as this is two tailed,
p = 0.138925587 [ANSWER, P VALUE]
*************************
*****************************************************
Hi! If you use another method/formula in calculating the degrees of freedom in this t-test, please resubmit this question together with the formula/method you use in determining the degrees of freedom. That way we can continue helping you! Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.