A researcher wishes to estimate, with 95 % confidence, the population proportion
ID: 3153000 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 95 % confidence, the population proportion of adults who are confident with their country's banking system. His estimate must be accurate within 5% of the population proportion. (a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. (b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 34 % of the respondents said they are confident with their country's banking system. (c) Compare the results from parts (a) and (b). Round to nearest whole number as needed
Explanation / Answer
alpha / 2 = 0.025 Z= 1.96
a) p = 0.5
n = 1.96^2 * 0.5 * 0.5 / 0.05^2
n = 384.16 = 385
b) p = 0.34
n = 1.96^2 * 0.34 * 0.66 / 0.05^2
n = 344.82
n = 345
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.