6. The time it takes latex paint to dry is normally distributed. If the mean is
ID: 3152914 • Letter: 6
Question
6. The time it takes latex paint to dry is normally distributed. If the mean is 3.5 hours with a standard deviation of 45 minutes, find the probability that the drying time will be as follows: a) less than 2 hours 15 minutes
b) between 3 and 4 hours
Hint: convert to either hours or minutes first
7. The owner of a fish market determined that the average weight for a catfish is 3.2 pounds with a standard deviation of 0.8 pound. Assuming the weights of catfish are normally distributed, the probability that a randomly selected catfish will weigh between 3 and 5 pounds is _______?
Please give me the answer with detailed explanation. I have no idea about this.
Explanation / Answer
6.a)For X=2.15, z=(X-mu)/sigma
=(2.15-3.5)/0.75, sigma=45/60=0.75 hours
=-1.8
P(<2.15)=P(z<-1.8)=0.0359
b)for X=3, z=(3-3.5)/0.75=-0.67
For X=5, z=(5-3.5)/0.75=2
Thus the required probability is P(3<X<5)
=P(X<5)-P(X<3)
=P(z<2)-P(z<-0.67)
=0.9772-0.2514
=0.7258
7.For X=3, z=(3-3.2)/0.8
=-0.25
For X=5, z=(5-3.2)/0.8
=2.25
P(3<X<5)
=P(X<5)-P(X<3)
=P(z<2.25)-P(Z<-0.25)
=0.9878-0.4013
=0.5865
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.