American Greetings would like to test the hypothesis that the average amount of
ID: 3152647 • Letter: A
Question
American Greetings would like to test the hypothesis that the average amount of money spent per person on Mother's Day increased by more than $10 this year when compared to last year. The following data represents the amount of money that the same eight individuals spent on Mother's Day during the past two holidays.
Person 1 2 3 4 5 6 7 8
Last Year $140 $113 $86 $147 $140 $162 $150 $142
This Year $133 $110 $156 $170 $160 $166 $183 $154
Define Population 1 as this year and Population 2 as last year. Construct a 90% confidence interval for the difference in population mean and interpret the results. Compute 5 steps Alpha 0.1 half alpha = 0.05
Explanation / Answer
Std Dev.2: 22.86
M1-M2=135-154=-19
sd=43.924; se=11.757
90% CI of difference:
-38.3384 <-19< 0.3384
Std Dev.2: 22.86
M1-M2=135-154=-19
sd=43.924; se=11.757
90% CI of difference:
-38.3384 <-19< 0.3384
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.