PROBLEM 18.2 Suppose that the duration of a phone call (in minutes) for a certai
ID: 3151836 • Letter: P
Question
PROBLEM 18.2
Suppose that the duration of a phone call (in minutes) for a certain person can be modeled as an exponential distribution with parameter . This person is trying to decide between two calling plans. Let X = the call duration. The first plan charges $0.10 per call plus $0.10 a minute and thus, on average, a phone call will cost E[0.10 + 0.10X]. The second plan charges $0.50 per call plus $0.06 per minute and thus, on average, a phone call will cost E[0.50 + 0.06X].
a. What is the expected cost of a phone call under the first plan?
Note that the answer will be an expression containing .
b. What is the expected cost of a phone call under the second plan?
c. is a parameter which can be any positive number. For which values of is the first plan more cost efficient than the second plan.
NOTE: the expected call duration is E[X] = 1/.
Explanation / Answer
Expected cost for I plan = E[0.10 + 0.10X].
= 0.1+0.1E(x) = 0.1+0.1 lemda
-------------------------------------------------
Expected cost for II plan
E[0.50 + 0.06X] = 0.50+0.06E(x)
= 0.50+0.06 lemda
----------------------------
I plan is more efficient when cost plan is lesser
i.e. when 0.1+0.1 lemda<0.50+0.06 lemda
i.e. when 0.04 lemda<0.4
Lemda < 10
Thus for positive lemda, when lemda <10 the I plan is more efficient as cost is lower
For lemda = 10 both plans have the same cost
For lemda >10, II plan is cheaper
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.