13) For fear of losing their sick days instead of being able to bank them, emplo
ID: 3151584 • Letter: 1
Question
13) For fear of losing their sick days instead of being able to bank them, employees may start to use them at a faster rate. 15 employees' records were examined. It was found that the sample mean was 4.8 sick days with a standard deviation of 1.78. Find a 95% confidence interval for the number of sick days used by the employees. ___________________________________________ 14) Use the information from 13 to answer the following. If the average before the employees lost their sick days was 3.75, what are some recommendations you might suggest to managers?
Explanation / Answer
13.
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 4.8
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.144786688
s = sample standard deviation = 1.78
n = sample size = 15
df = n - 1 = 14
Thus,
Margin of Error E = 0.985731144
Lower bound = 3.814268856
Upper bound = 5.785731144
Thus, the confidence interval is
( 3.814268856 , 5.785731144 ) [ANSWER]
**************************
14.
As 3.75 is not inside the interval in #13, then we might recommend to managers to examine further whether the used number of sick days has increased.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.