A survey of 600 residents reports 261 of them support a tax levy to build a new
ID: 3151310 • Letter: A
Question
A survey of 600 residents reports 261 of them support a tax levy to build a new
firehouse. (a) Find a 90% confidence interval for the actual proportion of residents
who support the levy. (b) State the assumptions used in your analysis. (c) If this is
a preliminary study and we wish to find a 90% confidence interval for the proportion
of residents who support the levy that has a margin of error less than .03, how many
people should be sampled? (d) If no preliminary study had been done and we wished to
find a 90% confidence interval for the actual proportion of residents who support the
levy with a margin of error less than .03, how many people should be sampled?
Explanation / Answer
alpha = 0.10 alpha / 2 = 0.05 Z = 1.64
p = 261 /600 = 0.435
0.435 +/- 1.64 * srqt ( 0.435*0.565 / 600 )
0.435 +/- 0.033
0.402 < p < 0.468
b)
this is a normal probability function , because we are talking about proportions
c)
alpha / 2 = 0.05 Z=1.64
n = 1.64^2 * 0.435*0.565 / 0.03^2
n = 734.48 = 735
d)
n = 1.64^2 * 0.5 * 0.5 / 0.03^2
n = 747.11
n = 748
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.