Prove - using hypothesis test - if this run is different from the desired weight
ID: 3151117 • Letter: P
Question
Prove - using hypothesis test - if this run is different from the desired weight. (at 95% confidence level)
If the true weight differs from 100 by as much as 0.5, the test will detect this with a high probability (0.90). Calculate the minimum recommended sample size.
Explanation / Answer
mean=100
here we go for t-test and t=(x- -mean)/(S/sqrt(n))=(101.5938-100)/(4.8224/sqrt(18))=1.4022 with n-1=17 df
t-critical for 95%confidence=2.1
since t-calculate=1.4022 is less than t-critical for 95%confidence=2.1 , so we conclude that this run is not different from the desired weight.
answer of part 2) here margin of error=0.5
and 90 % margin of error=t(0.1/2,18)*(S/sqrt(n))=1.7341*4.8224/sqrt(n)
or 0.5=8.3624/sqrt(n)
or sqrt(n)=16.7248(next whole number is 17)
so minimum sample size should be 17
97.71061 106.0732 108.5109 100.1829 97.00654 101.8695 98.6069 107.2078 97.3371 92.99752 102.3747 101.358 104.1138 99.18083 98.72277 102.9647 112.9711 99.5 x-= 101.5938 S= 4.822384 n= 18Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.