A consumer products magazine indicated that the average life of a refrigerator b
ID: 3149960 • Letter: A
Question
A consumer products magazine indicated that the average life of a refrigerator before replacement is = 14 years with a (95% of data) range from 8 to 20 years. Let x = age at which a refrigerator is replaced. Assume that x has a distribution that is approximately normal. (a) The empirical rule indicates that for a symmetrical and bell-shaped distribution, approximately 95% of the data lies within two standard deviations of the mean. Therefore, a 95% range of data values extending from – 2 to + 2 is often used for "commonly occurring" data values. Note that the interval from – 2 to + 2 is 4 in length. This leads to a "rule of thumb" for estimating the standard deviation from a 95% range of data values. Estimating the standard deviation For a symmetric, bell-shaped distribution, standard deviation range 4 high value – low value 4 where it is estimated that about 95% of the commonly occurring data values fall into this range. Use this "rule of thumb" to approximate the standard deviation of x values. (Round your answer to one decimal place.) yr (b) What is the probability that someone will keep a refrigerator fewer than 11 years before replacement? (Round your answer to four decimal places.) (c) What is the probability that someone will keep a refrigerator more than 18 years before replacement? (Round your answer to four decimal places.) (d) Assume that the average life of a refrigerator is 14 years, with the standard deviation given in part (a) before it breaks. Suppose that a company guarantees refrigerators and will replace a refrigerator that breaks while under guarantee with a new one. However, the company does not want to replace more than 5% of the refrigerators under guarantee. For how long should the guarantee be made (rounded to the nearest tenth of a year)? yr
Explanation / Answer
a)
8 to 20 is 4 standard deviations.
Hence,
4*sigma = 20 - 8 = 12
Hence,
sigma = 3 [ANSWER]
***********************
b)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 11
u = mean = 14
s = standard deviation = 3
Thus,
z = (x - u) / s = -1
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -1 ) = 0.158655254 [ANSWER]
***********************
c)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 18
u = mean = 14
s = standard deviation = 3
Thus,
z = (x - u) / s = 1.333333333
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 1.333333333 ) = 0.09121122 [ANSWER]
***********************
d)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.05
Then, using table or technology,
z = -1.644853627
As x = u + z * s,
where
u = mean = 14
z = the critical z score = -1.644853627
s = standard deviation = 3
Then
x = critical value = 9.065439119 = 9.1 YEARS [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.