Suppose that 37% of children say that purple is their favorite color and suppose
ID: 3149917 • Letter: S
Question
Suppose that 37% of children say that purple is their favorite color and suppose that 30 children are randomly selected. Use this information to answer the questions.
1 If we are using the normal approximation for this problem, what is the mean of the distribution?
2 If we are using the normal approximation for this problem, what is the standard deviation of the distribution (the standard error)? Round your answer to four decimal places.
3 What is the probability that at least 40% of the 30 children say that purple is their favorite color? Use the normal approximation. Round your answer to three decimal places.
4 What is the probability that no more than 30% of the 30 children say that their favorite color is purple? Use the normal approximation. Round your answer to three decimal places.
5 What is the probability that between 25% and 50% of the 30 children say that purple is their favorite color? Use the normal approximation. Round your answer to three decimal places.
Explanation / Answer
1.
As n = 30, p = 0.37,
u = mean = np = 11.1 [ANSWER]
***********************
2.
s = standard deviation = sqrt(np(1-p)) = 2.644428105 [ANSWER]
*************************
3.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.4
u = mean = p = 0.37
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.088147603
Thus,
z = (x - u) / s = 0.340338237
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 0.340338237 ) = 0.366800912 [ANSWER]
*************************
4.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.3
u = mean = p = 0.37
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.088147603
Thus,
z = (x - u) / s = -0.794122554
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -0.794122554 ) = 0.213562044 [ANSWER]
************************
5.
Here,
n = 30
p = 0.37
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) / s, then as
x1 = lower bound = 0.25
x2 = upper bound = 0.5
u = mean = p = 0.37
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.088147603
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u)/s = -1.36135295
z2 = upper z score = (x2 - u) / s = 1.474799029
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.086701089
P(z < z2) = 0.929866709
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.84316562 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.