30. You are recruiting patients from a clinic for a case-control study. There ar
ID: 3148561 • Letter: 3
Question
30. You are recruiting patients from a clinic for a case-control study. There are 1000 patients (560 male and 440 female). 25% of the females and 10% of the males do not drink alcohol. You decide to randomly choose patients to discuss the study goals. Answer the following:
What is the probability of selecting a female non-drinker drink alcohol from the entire patient load?
What are the odds of selecting a female non-drinker from the entire patient load?
What are the odds of selecting a male non-drinker from the entire patient load?
What is the probability of selecting a male non-drinker from the entire patient load?
Explanation / Answer
What is the probability of selecting a female non-drinker drink alcohol from the entire patient load?
Answer : Total female = 440
non drinker female = 440 * 0.25 = 110
Pr(Female nondrinker driver) = 110/1000 = 0.11
What are the odds of selecting a female non-drinker from the entire patient load?
Answer : Odds are = 0.11 : (1 - 0.11) = 11: 89
What are the odds of selecting a male non-drinker from the entire patient load?
Number of males = 560
Number of non drinker male = 560 * 0.10 = 56
Odds are = 56 : (1000 - 56) = 56 : 944 = 7 : 118
What is the probability of selecting a male non-drinker from the entire patient load?
Pr(NOn drinke) = 56/1000 = 0.056
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.