Select best answer In two years the XYZ Co. will start an expansion program. He
ID: 3147247 • Letter: S
Question
Select best answer
In two years the XYZ Co. will start an expansion program. He has decided to invest $ 3,000,000 now, so that in two years the total value of the investment is $ 3, 245,000, which is the amount required for the expansion. The annual interest rate, compounded annually, that the company must receive to achieve its objective is __________.
a.2.5 %
b.3.0%
c.4.0%
d.2.0%
The price of a product is p dollars per unit. Suppose a manufacturer will supply 2p-10 units of the product to the market, and that consumers will demand 200-3p units. The equilibrium price p is __________.
a.35
b.42
c.47
d.39
In the previous exercise, (8) the equilibrium amount is ___________.
a.55
b.67
c.70
d.74
Explanation / Answer
Here p =3000000 (investment amount) A =3245000 (total value of investment) n = time =2 years r = rate of interest compount interest formula A =p(1+r/100)n 3245000 =3000000(1+r/100)2 =3245000/3000000 =(1+r/100)2 so 1.0817 =(1+r/100)2 therefore 1+r/100 =1.04 ( doing square root) r/100 =1.04 -1 and r =0.04*100 so r =4 rate of interest ==4% so option c is right
price of a product is p dollars per unit , Quantity of supply =2p -10 units Quantity demanded =200 -3p
As we know Quantity supply =Quantity demand
2p -10 =200 -3p
2p+3p =200+10 , 5p =210
p =210/5 ( dividing by 5 both side) p =42 Equilibrium price p is 42 so option B is right
And answer for the last question is not possible as question is not properly given
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.