A certain college graduate borrows 5526 dollars to buy a car. The lender charges
ID: 3144412 • Letter: A
Question
A certain college graduate borrows 5526 dollars to buy a car. The lender charges interest at an annual rate of 13%. Assuming that interest is compounded continuously and that the borrower makes payments continuously at a constant annual rate k dollars per year, determine the payment rate that is required to pay off the loan in 2 years. Also determine how much interest is paid during the 2-year period. Round your answers to two decimal places.
Payment rate = dollars per year
Interest paid = dollars
Explanation / Answer
a) Let S(t) be the amount due after t years.
Then S(t) satisfies the following DE
dS(t)/dt = 0.13 * S(t) k,
S(0) = 5526
Solving the DE by either using separation of variables
S(t) = 5526 * e 0.13t (k/0.13)(e 0.13t 1) = 0
Thus, when t = 2
k = 3137.74
b) The college graduate pays in total 2k = $6,275.48 after two years, hence he paid $6,275.48 $5526 = 749.48$ in interest.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.