Suppose that when a certain skyscraper is disturbed from rest, its top sways bac
ID: 3144303 • Letter: S
Question
Suppose that when a certain skyscraper is disturbed from rest, its top sways back and forth in such a way that its maximum deflection from the vertical axis of the building to either side is always 98% of its previous maximum deflection on the other side of that axis, which always occurs 8 seconds earlier. After a strong wind gust, assume that the top of the building is 2 feet from that vertical axis. How many times will the top of the building cross the vertical axis before the amplitude of the oscillation falls below 3 inches? How long will it take for this to happen? (Give the answer in minute)Explanation / Answer
1) let the required number be n
0.98^n * 2 feet < 3 inch
0.98^n *2*12 < 3
0.98^n < 1/8
0.98^n < 0.125
n > 102.929
n = 103
2) time = 103*8 sec
= 824 sec
= 13 min 44 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.