The snapback timing method in direct time study was used to obtain the times for
ID: 3143102 • Letter: T
Question
The snapback timing method in direct time study was used to obtain the times for a worker-machine task. The recorded times are listed in the table below. Element d is a machine-controlled element and the time is constant. Elements a, b, c, e, and f are operator-controlled and were performance rated at 90%. Element f is an irregular element, performed every five cycles. The operator-controlled elements are all external to machine-controlled element d. The machine allowance is zero, and the PFD allowance is 13%. Determine (a) the normalized time for the cycle and (b) the standard time for the cycle. The worker's actual time spent working during an 8-hour shift was 7.08 hours, and he produced 400 units of output during this time. Determine (c) the worker's performance during the operator-controlled portions of the cycle and (d) the worker's efficiency during this shift.Explanation / Answer
Ans(a):
Given that performance rated at 90% or 0.90
Element f is performed every five cycle so time for 1 cycle = 0.62/5 = 0.124
so normalized time for elements a, b, c, e, f is given by
Normal time =((0.14 +0.25 +0.18 +0.20 + 0. 124)*0.90 = 0.8046 minutes
Cycle time is given by
Cycle time = performance rated operator controlled time + machine controlled element = 0.8046 +0.45 =1.2546 minutes
Ans(b):
Standard time for the cycle is given by
Standard time = operator controlled elements *(1+ PFD) + machine controlled element time (1+ machine allowance)
=0.8046*(1.13) + 0.45 (1+0) =1.359 minutes
Ans(c):
Given that worker produced 400 units of output during 8 hour shift while time spent was only 7.08 hours.
so machine time taken =Time taken for d * no of units = 0.45*400 =180 minutes
Operator time = Time spent by operator - machine time = 7.08*60 - 180 =424.8 - 180 = 244.8 minutes
Operator cycle time = (operator time) / (no of units) = 244.8 /400 = 0.612 minutes/cycle
Operator performance = (normal cycle time of operator)/ (operator cycle time taken) =0.8046/0.612 = 1.31470588235
which is approx 131.47%
Ans(d):
Standard time = Number of units * standard cycle time = 400* 1.359 =543.6 minutes = 543.6/60 hours=9.06 hours
Allowed time is 8 hours shift.
so Worker effeciency is given by
Worker effeciency =Standard time / allowed time = 9.06/8 =1.1325
which is approx 113.25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.