A rigid tank is filled with air. Initially, the tank has a pressure of 200 kPa,
ID: 3142961 • Letter: A
Question
A rigid tank is filled with air. Initially, the tank has a pressure of 200 kPa, a temperature 27 degree C and a volume 10 m^3. Inside the tank, an electric resistor is operated with 220 V and 5 A for a period 30 minutes. Calculate the final temperature inside the tank. Large wind turbines with blade span diameters of over 100 m are available for electric generation. Consider a wind turbine with a blade span diameter of 100 m installed subjected to steady winds at 8 m/s. Taking the overall efficiency of the wind 1.25 kg/m^3, determine the electric powerExplanation / Answer
QUestion 2
Voltage = 220 V
Current = 5A
time = 30 minutes
Power Generated = VIt = 220* 5 * 30 * 60 = 1980000 Joules
Here Pressure of Tank = 220 kPa
Temperature = 27 o C = 300 K
Volume = 10m3
Here work done dW = 0
so dU = dQ
Here dQ = 1980000 Joules = dU
dU = mCp dT
where CP = 1000 J/kg.K at 300K
so moles of the air in container n = PV/RT = 200 * 1000 * 10/ (8.314 * 300) = 801.86 moles
Mass of the air = MOleculer weight of air * number of moles = 29 g/mol * 801.86 = 23.254 Kg
so by putting values
1980000 Joules = 23.254 * 1000 * dT
dT = 85.15 0 C
so temperature will become 385.15 K = 112.15 0 C after 30 minutes.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.