With regards to a standard normal distribution complete the following: (a) Find
ID: 3135516 • Letter: W
Question
With regards to a standard normal distribution complete the following: (a) Find P(z < 0), the proportion of the standard normal distribution below the z-score of 0. (b) Find P(z > 0.5), the proportion of the standard normal distribution above the z-score of 1.5. (c) Find P(-1.5 < z < 2.5). (d) Find P( z < 0.75). (e) Find the z-score that separates the lower 80% of standarized scores from the top 20% . . . that is find the z-score corresponding to P80, the 90th percentile value. With regards to a standard normal distribution complete the following: (a) Find P(z < 0), the proportion of the standard normal distribution below the z-score of 0. (b) Find P(z > 0.5), the proportion of the standard normal distribution above the z-score of 1.5. (c) Find P(-1.5 < z < 2.5). (d) Find P( z < 0.75). (e) Find the z-score that separates the lower 80% of standarized scores from the top 20% . . . that is find the z-score corresponding to P80, the 90th percentile value.Explanation / Answer
a)
Using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < 0 ) = 0.5 [ANSWER]
******************
b)
Using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < 0.5 ) = 0.691462461
Thus, the right tailed area is the complement,
P(z > 0.5 ) = 0.308537539 [ANSWER]
[Please check this part for typos, as there is a contradiction. If you must use 1.5, here is the alternative:
Using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < 1.5 ) = 0.933192799
Thus, the right tailed area is the complement,
P(z > 1.5 ) = 0.066807201 [ANSWER] ]
*****************************
c)
z1 = lower z score = -1.5
z2 = upper z score = 2.5
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.066807201
P(z < z2) = 0.993790335
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.926983133 [ANSWER]
***************************
d)
Using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < 0.75 ) = 0.773372648 [ANSWER]
****************************
e)
We get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.8
Then, using table or technology,
z = 0.841621234 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.