A survey is conducted by the American Automobile Association to investigate the
ID: 3135293 • Letter: A
Question
A survey is conducted by the American Automobile Association to investigate the daily expense of a family of four while on vacation. Suppose that a sample of 64 families of four vacationing at Niagara Falls resulted in sample mean of $252.45 per day and a sample standard deviation of $74.50.
a. Develop a 95% confidence interval estimate of the mean amount spent per day by a family of four visiting Niagara Falls.
b. Develop a 99% confidence interval estimate of the mean amount spent per day by a family of four visiting Niagara Falls.
c. What happens to the margin of error as the confidence level is increased from 95% to 99%?
PLEASE SHOW ALL MATH
Explanation / Answer
sample:
mean = $252.45
standard deviation= $74.50
n=64
a) Confidence interval is given by
sample mean +/- (confidence coefficient)*(standard error of mean)
For 95% CI confidence coefficient=1.96
252.45 +/- 1.96*74.50/sqrt{64}
252.45 +/- 18.25
loweer boundary is 252.45 - 18.25 = 234.20
(b)
For 99% CI confidence coefficient=2.58
252.45 +/- 2.58*74.50/sqrt{64}
252.45 +/- 24.03
loweer boundary is 228.42
upper boundary is 276.48
The CI is ($228.42, $276.48)
(c)
Margin of error = (confidence coefficient)*(standard error of mean)
Margin of error increases as confidence level increases
Increased from 18.25 to 24.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.