During a blood-donor program conducted during finals week for college students,
ID: 3135069 • Letter: D
Question
During a blood-donor program conducted during finals week for college students, a blood-pressure reading is taken first, revealing that out of 200 donors, 29 have hypertension. All answers to three places after the decimal. A 95% confidence interval for the true proportion of college students with hypertension during finals week is ( Incorrect: Your answer is incorrect. , ). We can be 80% confident that the true proportion of college students with hypertension during finals week is with a margin of error of . Unless our sample (of 200 donors) is among the most unusual 10% of samples, the true proportion of college students with hypertension during finals week is between and . The probability, at 60% confidence, that a given college donor will have hypertension during finals week is , with a margin of error of . Assuming our sample of donors is among the most typical half of such samples, the true proportion of college students with hypertension during finals week is between and . We are 99% confident that the true proportion of college students with hypertension during finals week is , with a margin of error of . Assuming our sample of donors is among the most typical 99.9% of such samples, the true proportion of college students with hypertension during finals week is between and . Covering the worst-case scenario, how many donors must we examine in order to be 95% confident that we have the margin of error as small as 0.01? Using a prior estimate of 15% of college-age students having hypertension, how many donors must we examine in order to be 99% confident that we have the margin of error as small as 0.01?
Explanation / Answer
During a blood-donor program conducted during finals week for college students, a blood-pressure reading is taken first, revealing that out of 200 donors, 29 have hypertension. All answers to three places after the decimal. A 95% confidence interval for the true proportion of college students with hypertension during finals week is ( Incorrect: Your answer is incorrect. , ).
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.145
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.024897289
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.025
Thus, z(alpha/2) = 1.959963985
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.04879779
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.09620221
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.19379779
Thus, the confidence interval is
( 0.09620221 , 0.19379779 ) [ANSWER]
**************************************
We can be 80% confident that the true proportion of college students with hypertension during finals week is with a margin of error of .
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.145
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.024897289
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.1
Thus, z(alpha/2) = 1.281551566
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.03190716 [ANSWER]
**************************************
Unless our sample (of 200 donors) is among the most unusual 10% of samples, the true proportion of college students with hypertension during finals week is between and .
This means 1 - 0.10 = 0.90 or 90% confidence.
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.145
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.024897289
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.05
Thus, z(alpha/2) = 1.644853627
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.040952396
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.104047604
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.185952396
Thus, the confidence interval is
( 0.104047604 , 0.185952396 ) [ANSWER]
*************************************
The probability, at 60% confidence, that a given college donor will have hypertension during finals week is , with a margin of error of .
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.145
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.024897289
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.2
Thus, z(alpha/2) = 0.841621234
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.020954087
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.124045913
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.165954087
Thus, the confidence interval is
( 0.124045913 , 0.165954087 ) [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.