Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The distribution of the number of viewers for the American Idol television broad

ID: 3134439 • Letter: T

Question

The distribution of the number of viewers for the American Idol television broadcasts follows the normal distribution with a mean of 30 million and a standard deviation of 10 million. What is the probability that next week's show will: Have between 34 and 43 million viewers? (Round z-score computation to 2 decimal places and your final answer to 4 decimal places.) Have at least 26 million viewers? (Round z-score computation to 2 decimal places and your final answer to 4 decimal places.) Exceed 56 million viewers? (Round z-score computation to 2 decimal places and your final answer to 4 decimal places.)

Explanation / Answer

THE MEAN = 30(MILLION)

HERE THE STANDARD DEVIATION = 10(MILLION)

IN ALL THE PARTS WE NEED TO FIND THE PROBABILITY BY CALCULATING THE Z SCORE

Z SCORE = (X-MEAN)/STANDARD DEVIATION

A)

For x = 34 , z = (34 - 30) / 10 = 0.4 and for x = 43, z = (43 - 30) / 10 = 1.3

Hence P(34 < x < 43) = P(0.4 < z < 1.3) = [area to the left of z = 1.3] - [area to the left of 0.4]
NOW WE WILL TAKE THE VALUE FROM THE Z TABLE
= 0.9032 - 0.6554 = 0.2478

B) AT LEAST 26

THAT MEANS WE NEED TO FIND P(X>=26) =

For x = 26, z = (26 - 30) / 10 = -0.4

Hence P(x > 26) = P(z > -0.4) = [total area] - [area to the left of -0.4]

1 - [area to the left of -0.4]

now from the z table we will take the value of z score = -0.4

1 - 0.3446 = 0.6554

C) EXCEED 56

THEREFORE WE NEED TO FIND P(X>56) =

For x = 56, z = (56 - 30) / 10 = 2.6

Hence P(x > 56) = P(z > 2.6) = [total area] - [area to the left of 2.6]

1 - [area to the left of 2.6]

now from the z table we will take the value of z score = 2.6

1 - 0.9953 = 0.0047

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote