Administrators at the national headquarters of the Center for the Display of Vis
ID: 3134026 • Letter: A
Question
Administrators at the national headquarters of the Center for the Display of Visual Arts are authorized to make small work-related purchases using purchasing cards. The average amount administrators charge to their cards per month is $278 with a standard deviation of 33 dollars. The data are normally distributed. The auditing staff at the center is concerned with the spending patterns of an administrator who has averaged $349 per month in charges. What percentage of balances are between $278 and $349 per month? What percentage of balances exceed $349 per month? Should the auditing staff be concerned about the spending habits of this particular administrator?
Explanation / Answer
From information given, Xbar=278, s=33, find z scores corresponding to Xi=278 and 349 by substituting values in following z score formula.
z=(Xi-Xbar)/s; z1=(278-278)/33=0 and z2=(349-278)/33=2.15.
Find areas corresponding to z scores and subtract the smaller from the larger to find probability.
P(z1)=0.0000, P(z2)=0.4842; 0.4842-0.0000=0.4842. Therefore, 48.42% balances are between $278 and $349 per month.
To find what percenatge exceeds $349, substitute Xi with 349 and find z score.
z=(349-278)/33=2.15, P(z1)=0.4842; therefore, 48.42% of balances exceed $349 per month.
Since, in both cases, percentage of balances exceed $349 by 48.42%, the auditing staff should b econcerned by spending habit of particular administrator.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.